Kişisel Web Blog

2018’de hayata veda eden 10 girişim

28.12.2018
364
2018’de hayata veda eden 10 girişim

2018 ile birlikte  başarıyı yakalayan oysa sürdüremeyen çoğu girişime de veda ediyoruz. Hizmet ve ürünleri farklı alanlarda etkinlik gösterse de her biri başarısızlıkla sonuçlandı. Diğer Taraftan bu girişimlerin tıpatıp etkinlik alanları gibi kapanma nedenleri de birbirinden ayrı. Bu girişimlerin kapanma nedenlerini inceleyen girişimciler, atacakları adımlar konusunda ciddi ipuçları yakalayabilir.

Ülkemizde Buldumbuldum.com ve 1v1y.com kapanması ile ses getiren girişimler olurken yurt haricen değerlemesi milyar dolara ulaşan manâlı girişimlere veda ettiğimiz bir sene oldu. İşte ayrıntı:

1.Airware (2011-2018)

118 milyon dolar yatırım dolar yatırım bölge Airware, inşaat şirketleri, madencilik operasyonları ve diğer işletmelerin dron kullanarak hasara karşısında ekipmanları yoklama etmesi için bulut yazılım çözümleri sunuyordu. Şirket bununla birlikte kendi dronelarını inşa etmeyi denedi oysa Çinli DJI gibi devlerle yarışmakta zorlandı.

Şirketin, Mitsubishi’den aldığı yatırım ve ortaklıkla Tokyo’da ofis açmasından 4 gün sonra ani bir şekilde kapandığını da belirtelim. Şirket yaptığı açıklamada pazarın olgunlaşmasının beklediklerinden uzun sürdüğünü ve parasal kaynakların tükendiğini ifade etti.

2.Blippar (2011-2018)

Şimdiye değin 131.7 milyon dolar yatırım bölge Blippar, artırılmış realite sektörünün öncülerinden biriydi. Ama tıpatıp Airware’de olduğu gibi AR pazarı da henüz yeteri dek yaygınlaşmış yok. böylece Bilppar, bu yılın başında fazla pozitif yatırım almasına karşın yeni kullanıcı arayışını sürdürürken çabucak para kaybetti.

bununla beraber ciddi bir hissedar krizi yaşayan şirketin, mal kralı Nick Candy’den acele peşin para akışı da engellendi. Malezya devlet fonu Khazanah Nasional’ın koyduğu bu engel, Blippar’ın hayatta kalmak için ihtiyacı olan finansalı toplamasının önüne geçti. Şirket yaşanan bütün olayların can sıkıcı, moral bozucu ve talihsizce olduğunu söyledi.

3.Bluesmart (2013-2018)

Federal Havacılık İdaresinin uçuşlarda zeki bavulu engellemesi sonucunda bir çok aynı girişim gibi Bluesmart da hayatına veda etti. Mayıs ayında kapanmak zorunda kalan girişimin CEO’su Tomi Pierucci bu yeni yasaya kızgın olduğunu söyleyebiliriz.

Teknolojik bir bavul olan Bluesmart, batarya gruplarının uçuşlarda yasaklanmasıyla birlikte duruma adapte olamadı. Satışlarını ve üretimini durdurarak, geri kalan teknoloji, tasarım ve IPleri bavul devi TravelPro’ya sattı. Girişimin başlangıçtan bu yanada 25.6 milyon dolar yatırım almış olduğunu da ekleyelim.

4.Doughbies (2014-2018)

500 Startups kadar desteklenen Doughbies, aynı gün içinde kullanıcılarına kurabiye teslimatı yapıyordu. Kurulduğu günden bu yanlamasına 760 bin dolar yatırım alan teşebbüs, kurucularının kurbanı oldu. Kurucu ortakların Daniel Conway ve Mariam Khan her ne dek karlı bir işletme olsa da Doughbies’i bırakıp yeni işler yapmaya karar verdiler. Kim bilir belki de benzer gün teslimat yapmanın gerginliği bir süre sonradan kuruculara ağır gelmeye başlamış olabilir.

5.Lantern (2012-2018)

Şimdiye kadar 21.5 milyon dolar yatırım bölge Lantern, başarısız bir satın alma sonucunda operasyonlarını önlemek zorunda kaldı.  Nicholas Bui LeTourneau ve Alejandro Foung göre kurulan ve zihinsel sağlığa odaklanan teşebbüs, University of Pittsburgh Medical Center, Mayfield ve SoftTechVC’den milyonlarca yatırım aldı. Ancak teşebbüs yapılan anlaşmada vadettiklerini, yatırımcılara sunamadı.

Teşebbüs, kullanıcılara mobil tatbik üzerinden stres, kaygı bozukluğu ve cisim algısı ile baş etmek için bilişsel davranışsal terapi tekniklerden faydalanan kişiselleştirilmiş araçlar sunmayı vadetmişti. Bu alanda çalışan ilk girişimlerden biri olmasına rağmen tatmin edici kullanıcıya ulaşamadı.

6.Lighthouse AI (2014-2018)

Zeki emniyet kamerası üreten Lighthouse AI, 17 milyon dolar yatırım almıştı. Diğer Taraftan girişimin ortaya çıkardığı ürün, doğal dil işleme sistemiyle kullanıcılarına sunduğu görsel arama teknolojisi girişimin geleceği için umut vadediyordu.

Bu ay kapanacağını duyuran şirket, bir çok kişide hüsran yarattı. Şirketin CEO’su Alex Teichman gelişmiş yapay akıl teknolojisi ve 3D algılamasıyla erişilebilir ve kullanışlı bir mahsul ürettiklerini ama buna rağmen şirketin ticari alanda başarıyı yakayalamadığını açıklama etti.

7.Mayfield Robotics (2015-2018)

Bosh’un bir parçası olan girişim Mayfield, dünya tatlısı bir robot olan Kuri’yi yarattı. 4 yıl baştan başa Kuri’yi tasarlayan ve üreten Mayfield, Temmuz ayında üretimi durduracaklarını açıkladı. Şirket Kuri özelindeki açıklamdan bir kaç ay sonradan bütün operasyonlarına son verdiğini açıkladı.

8.Rethink Robotics (2008-2018)

Endüstriyel robotlar pazarında öne meydana çıkan bir teşebbüs olan Rethink toplamda 149.5 milyon dolar yatırım aldı. Teşebbüs, iRobot kurucu ortağı Rod Brooks ve MIT CSAIL araştırmacısı Ann Whittaker kadar hayata geçirildi.

Endüstriyel robotlar pazarında öne meydana çıkan bir girişim olan Rethink toplamda 149.5 milyon dolar yatırım aldı. Teşebbüs, iRobot kurucu ortağı Rod Brooks ve MITOS CSAIL araştırmacısı Ann Whittaker tarafından hayata geçirildi. Boston merkezli teşebbüs Baxter ve Sawyer gibi ürünleriyle robot çalışmalarının öbür alanlarında kayda değer adımlar atmış olsa da, bu alanda çalışmanın zorluklarını bir kere daha gözler önüne serdi.

Aldığı yatırımların karşılığında yeteri dek kar edemeyen girişim, son anda gerçekleşecek olan bir satın almanın iptal olmasıyla Ekim ayında kepenk kapamak zorunda kaldı.

9.Theranos (2003-2018)

Kapılarını kapatana kadar 1.4 milyar dolar yatırım alan Theranos kan testinde bir devrim yaratmayı vadediyordu. Elizabeth Holmes’un 2003’te kurduğu teşebbüs Holmes’u dünyanın en genç milyarderleri arasına kendisini de 10 milyar değerlendirme ile zirveye taşıdı. 2015 yılımda tıp profesyonelleri tarafından eleştirileri oklarına maruz kalan Theranos SEC tarafından da soruşturmaya alt tutuldu.

Soruşturma sonucunda üçkâğıt yaptığı ortaya çıkan şirketin faaliyetleri Eylül ayında sonlandırıldı. Holmes 500 bin dolar cezaya çarptırılırken, 10 yıl boyunca şirketlerde yönetici pozisyonunda çalışması da yasaklandı. giderken bu olayı ele bölge Bad Blood isimli bir filmin çekilmekte olduğunu da belirtelim. Hatta filmde Elizabeth Holmes’u Jennifer Lawrence canlandıracak.

10. Shyp (2013-2018)

250 milyon dolar değerlemeye ulaşan ve şimdiye dek Kleiner Perkins, Slow Ventures gibi yatırımcılardan toplam 62 milyon dolar toplayan deniz taşımacılığı girişimi Shyp, kapandı. Istek üstüne deniz taşımacılığı şirketlerinin talep görmesinden de faydalanan girişim, Sahil Şeridinin haricen başarıyı yakalayamadı. Ölçeklenme konusunda sorunlar yaşamış teşebbüs 200 senelik bir sektöre yeni bir soluk getirse de diğer bir fazla teşebbüs gibi büyümekte zorlandı.

Teşebbüs

Favorilere Ekle

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved